«Безбар'єрне середовище»
В своїй діяльності Солом'янська районна в місті Києві державна адміністрація проблематику створення безбар’єрного середовища визначила стратегічним пріоритетом. На даному етапі виконується Національний план «Безбар’єрна Україна» на 2009-2015 роки та заходи Київської міської державної адміністрації до 2015 року.
Споруджено нове приміщення Солом’янської районної у місті Києві державної адміністрації в якому, створені необхідні умови для вільного безперешкодного доступу особам з обмеженими фізичними можливостями, споруджено зовнішній стаціонарний пандус, в приміщенні на кожному поверсі обладнано туалети для інвалідів.
Проводиться системна робота по забезпеченню безперешкодного доступу інвалідам та іншим малорухомим категоріям громадян до об’єктів соціального призначення.
В закладах управління праці та соціального захисту населення (просп. Повітрофлотський, 40 та вул.Гарматна,29/31), управління Пенсійного фонду України в Солом’янському районі м. Києва ( вул. Керченська, 5-А) та охорони здоров’я забезпечені умови для вільного безперешкодного доступу особам з обмеженими фізичними можливостями.
Приміщення територіального центру соціального обслуговування за адресами: бул.Лепсе,83-а та вул.Волинська,2 забезпечені умовами безперешкодного доступу для малорухомих категорій населення.
Яскравим прикладом не байдужості, творчого підходу, відповідальності до організації роботи з дітьми-інвалідами є відділення медико-соціальної реабілітації дітей з ДЦП районного територіального центру соціального обслуговування населення.
Дітей сприймають не як хворих, а як маленьких громадян, яких треба навчити писати, читати, співати, просто жити, адаптованими в нашу жорстоку реальність.
Відділення реабілітації оснащене різноманітним реабілітаційним обладнанням, навіть ванною гідромасажу. Придбані гусеничні підйомники. Такими підйомниками користуються зараз деякі інваліди вдома.
На подвір’ї територіального центру, за кошти Київського фонду соціального відділення, встановлено прекрасний ігровий майданчик для дітей з особливими потребами.
Щорічно поновлюються списки адрес житлових будинків (під'їздів), квартир, де мешкають інваліди-колясочники (176 чол.), інваліди з вадами зору (266 чол.) та слуху (160 чол.), а також закладів громадського призначення, що розташовані в будинках, для створення сприятливих умов життєдіяльності вищезазначених категорій населення.
Забезпечується виконання відповідних робіт по створенню умов безперешкодного пересування інвалідів-колясочників та інших малорухомих груп в житловому комплексі району за результатами обстеження соціальних служб.
Протягом 2012 року встановлено пандусів:
- на сходових клітинах житлових будинків – 10;
- на сходах ганків житлових будинків – 33;
- дообладнано іншими спеціальними і допоміжними засобами житлових будинків/ під’їздів, - 12.
Потреба у влаштуванні пониження бордюрних каменів міжквартальних тротуарів – 177 одиниць.
На підпорядкованій комунальним підприємствам сфери технічного обслуговування та ремонту житлового фонду території розміщено 1144 будинків комунальної власності.
Будинки, в яких проживають інваліди, старої забудови, не обладнані або обладнані, як правило, лише пасажирським ліфтом. Зробити ці будинки доступними для людей з обмеженими можливостями неможливо тому, що для вільного пересування людей на інвалідних візках існуючі сходові марші мають обмежені розміри, кут нахилу значно перевищує допустимі Державними будівельними нормами показники.
Але в окремих випадках підбираються вдалі інженерні рішення. Так встановлено відкидний пандус з великим кутом нахилу в будинку на Червонозоряному проспекті, 39-а, де живе інвалід дитинства – колясочник (фото).
Станом на 01.12.2013 року на виконання нормативно-правових актів, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, які стосуються інвалідів, в Солом’янському районі м. Києва 10 навчальних закладів (сш№№115, 43, гімназія №318, сзш №279, гімназія №177, ліцей№144, сш «Надія», Центр дитячої та юнацької творчості, міжшкільний плавальний басейн «Олімпік», днз №432) обладнані пандусами; 4-поручнями, 15 - спеціальними туалетними кімнатами, 6- кабінетами фізичної реабілітації та психологічного розвантаження.
Спеціалізована школа № 115
Гімназія біотехнологій № 177
Загальноосвітня школа № 279
Центр дитячої та юнацької творчості
Санвузол школи «Надія»
На виконання статей 7, 24 Конвенції про права інвалідів управлінням освіти Солом’янської районної в місті Києві державної адміністрації дбає про повноцінний процес навчання, отримання знань та досвіду, який є єдиною можливістю для дітей-інвалідів набути впевненості, свободи мислення, участі у суспільному житті, максимально можливої самостійності у побуті.
Управлінням освіти ведеться облік дітей – інвалідів, які навчаються в загальноосвітніх навчальних закладах району. Станом на 01.11.2011 року учнів-інвалідів 543. В районі працюють спеціальні школи-інтернати для дітей з порушеннями розумового розвитку № 17 (112 учнів), №2 ( 95 учнів) та спеціальна загальноосвітня школа, яка „Надія” є навчальним закладом для дітей з вадами фізичного та розумового розвитку. У школі навчається 205 учнів з комбінованими порушеннями, яким за станом здоров’я рекомендоване індивідуальне навчання.
Доброю традицією стали зустрічі ради старшокласників району з вихованцями спеціальної школи - інтернату №17 та спеціальної загальноосвітньої школи «Надія». В рамках проекту «Подаруй хвилинку щастя» лідери проводять з вихованцями рухливі ігри, цікаві конкурси, розваги. Щорічно готують програму «Новий рік без самотності»і вітають з Днем святого Миколая, Новорічними та Різдвяними святами, дарують святкові подарунки .
Такі зустрічі сприяють вихованню у молоді прагнення творити добро, співчувати, бути не байдужим до долі дітей з інвалідністю.
В районі функціонує 21 вищий навчальний заклад I-IV рівня акредитації, де навчається більше 100 тисяч студентів, з яких 596 студентів-інвалідів.
Студентів (учнів) – інвалідів на візках у вищих навчальних закладах Солом’янського району на сьогодні немає.
Загальна кількість студентів (учнів), які проживають у студентських гуртожитках становить 26 тис. 517 осіб, з них 229 студентів (учнів) – інвалідів.
У навчальному корпусі Державного університету інформаційно-комунікаційних технологій та гуртожитку споруджені 2 пандуси та кнопки виклику.
У головному учбовому корпусі Київського національного університету будівництва і архітектури, який збудовано більше 50-ти років тому наявні умови доступності для інвалідів та спеціалізований ліфт облаштовані пандусом та створено відповідний блок у гуртожитку для проживання студентів-інвалідів. Також, у Київському коледжі будівництва, архітектури та дизайну наявний ліфт та студенти-інваліди забезпечені у гуртожитку двомісними кімнатами.
Головний учбовий корпус
Київського національного університету будівництва і архітектури
На території Солом’янського району міста Києва знаходиться 17 спортивних та фізкультурно-оздоровчих закладів, з них 10 спортивних та фізкультурно-оздоровчих об’єктів району частково доступні для людей з обмеженими можливостями.
Інваліди різних нозологій користуються послугами та приймають участь у спортивно-масових заходах спортивного комплексу «Меридіан» (вул. Героїв Севастополя, 11-в), спортивного комплексу “ДБК-3” (просп. Відрадний, 103), Центру спорту та здоров’я Національного авіаційного університету (просп. Комарова, 1) та спортивного комплексу Київського коледжу будівництва, архітектури та дизайну (вул.. Стадіонна, 2/10).
Активно працює в напрямку залучення дітей, молоді та дорослого населення з обмеженими можливостями до реабілітаційних та навчально-тренувальних занять Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа інвалідів «Прометей» за адресою: вул. Єреванська, 9, та Київський міський фізкультурно-спортивний клуб інвалідів «Прометей».
У вищезазначених закладах проводять навчально-тренувальні заняття з волейболу, баскетболу, пауерліфтингу, футболу, настільного тенісу та спортивного орієнтування для спортсменів з порушенням опорно-рухового апарату та дитячого церебрального паралічу.
Комплексна дитячо-юнацька спортивна школа інвалідів «Прометей» використовує нежитлове приміщення, що має спеціальний під’їзд (пандус) для інвалідів.
Управлінню культури підпорядковано 25 закладів культури. З них 6 шкіл естетичного виховання, 17 бібліотек, театр - студія «Дивний замок» та будинок культури «Жуляни».
В 5 закладах культури немає потреби для встановлення пандусу у зв'язку з безперешкодним доступом.
Три заклади оснащені пандусами (ДМШ № 7 їм. І.Шамо, бібліотека ім. О. Пироговського та у ДМШ№14 ім. Д.Кабалевського). Також у ДМШ №14 ім. Д.Кабалевського для доступу дітей з обмеженими фізичними можливостями працює ліфт.
Пандус відсутній в КДХШ №1, театрі - студії "Дивний замок" -(напівпідвальне приміщення), будинку культури "Жуляни" (круті сходинки), бібліотека ім. Кудряшова (розташована на 2 поверсі), бібліотека №13 (напівпідвальне приміщення). В даних випадках встановлення пандусу неможливо.
В Дитячій школі мистецтв №1 при проведенні ремонту, у вересні поточного року, було встановлено пандус.
В інших закладах культури, при плануванні ремонтних робіт, будуть проводитись роботи по встановленню пандусів.
З метою приведення закладів торгівлі, побутового обслуговування та ресторанного господарства міста Києва до потреб людей з інвалідністю та створенню безперешкодного середовища для маломобільних груп населення фахівцями відділу торгівлі та споживчого ринку при проведенні перевірок та обстежень акцентується увага керівнтиків підприємств на мнаявність поручнів та пандусів.
Крім того, при зверненні обєктів торгівлі, ресторанного господарства, побутового обслуговування до Солом’янської районної в місті Києві державної адміністрації пропонується надання фотофіксації щодо наявності сприятливих умов для життєдіяльності осіб з обмеженими фізичними можливостями.
Протягом 2012 року облаштовано: пандусами супермаркет «Екомаркет ТОВ «Еко» на Вокзальній площі, 1, пандусом та поручнями ДП «Їдальня »Індустрія» ПАТ «Більшовик» (вул.Гетьмана, 10/367), супермаркети ТОВ «АТБ» (Чоколівський бульв. 21, вул.Василенка, 6), супермаркет «Екомаркет» ТОВ «Еко» (Повітрофлотський просп.,19-А), магазин "Єва" ТОВ "Руш" (просп. Перемоги, 49/2)
Станом на теперішній час з 19 окремих будівель, які відносяться до 9 лікувально-профілактичних закладів району, 18 пристосовано до потреб осіб з обмеженими фізичними можливостями.
В ЦРП, філії поліклініки №1, поліклініці №2 та №3, ДКЛ №3, ДКЛ №4, КМКЛ №4 та КМКЛ №6 (лікувальні корпуси) під’їзди та входи мають зручні пандуси та поручні. Вхідна група шкірно-венерологічного диспансеру обладнана пандусом та поручнями.
Потребує:
- удосконалення вхід до поліклініки №1 та філії поліклініки №1 для заїзду інвалідів на візках; під’їзди та пандуси в стаціонарі ДКЛ №4; обладнання поручнів в шкірно-венерологічному диспансері;
- облаштування входу до стоматологічного корпусу поліклініки №2.
Кабінети для прийому інвалідів в усіх ЛПЗ розташовані на 1-му поверсі. В Центральній районній поліклініці, в даний час, проводиться ремонт ліфтового обладнання. В поліклініці №1, ДКЛ №3 та ДКЛ №4 працює по 2 ліфти, дитячі лікувально-профілактичні заклади також обладнані ліфтами, зручними для пересування інвалідів на всі поверхи. В холах поліклінік знаходяться інвалідні коляски для можливості зручного пересування по поліклінікам та, при необхідності, транспортування до КМКЛ №4 та КМКЛ №6.
Станом на 31.12.2012 відкрито 11 медичних амбулаторій, а саме: по вул. Монтажників, 44; просп. Повітрофлотський, 40-а; просп. Повітрофлотський, 15; вул. Машинобудівна, 27; вул. Очаківська, 3/8; вул. І.Лепсе, 7-в; вул. Шепелєва, 14; вул. Пулюя, 5-в; вул. Радянська, 10; вул. Васильченка, 3 та просп. Червонозоряний, 18.
Медична амбулаторія по вул. Монтажників, 44, знаходиться на першому поверсі, пандусу не потребує. В амбулаторії для людей з обмеженими можливостями облаштовано засобами для зручності інвалідів санітарну кімнату загального користування.
В медичних амбулаторіях по просп. Повітрофлотський, 40-а та по вул. Очаківська, 3/8 передбачено умови для людей з особливими можливостями, а саме: пандуси та поручні. До амбулаторії по вул. І.Лепсе, 7-в є можливість потрапити використовуючи пандус, який знаходиться з боку ВСП «Індустріальний» в супроводі медичного працівника.
Крім того, взято під контроль облаштування безперешкодного доступу інвалідів до комунальних аптек, які обслуговують населення по пільговим рецептам. Згідно з інформацією, отримано від керівництва КП «Фармація», якому підпорядковані комунальні аптеки №17, 36, 37, 73, 99 (обслуговують населення по пільговим рецептам) до цих аптек забезпечено безперешкодний доступ для інвалідів, аптеки облаштовано пандусами та поручнями.
За заявками організації інвалідів з вадами зору КП "Київдорсервіс" облаштувало для людей з вадами зору та слуху 5 пішохідних переходів зі світлофорами з додатковими звуковими та цифровими хронометричними сигналами на території Солом'янського району, в тому числі один з них у 2010 році на перехресті вул. Солом'янська-Волгоградська По надходженню заявок, дана робота буде продовжена. (Приклад: Караваєві дачі - радіоринок, вул. Солом'янська-Волгоградська).
80 парків та скверів, які розташовані на території Солом’янського району м. Києва, доступні для відвідування інвалідів. В парках ім. М.Островського та «Юність» облаштовані чудові дитячі майданчики з елементами для дітей інвалідів, хворих на ДЦП.
Спільним завданням для громадськості, влади та бізнесу повинно стати створення безбар`єрного середовища для людей та дітей з особливими потребами. «Наше завдання створити такі умови, щоб кожен громадянин України зміг приймати активну участь у суспільному житті. Важливо, щоб створення безбар`єрного середовища відбулося в реальності, щоб заходи були дієвими, а не залишалися у проектах чи ефемерних звітах. Освіта, спорт, культура, медицина, помешкання мають бути доступними для кожного українця.