Навчання населення з питань цивільного захисту і діям в умовах надзвичайних ситуаціях здійснюється:
- за місцем роботи – працюючого населення;
- за місцем навчання – дітей дошкільного віку, учнів та студентів;
- за місцем проживання – непрацюючого населення.
Організація навчання населення покладається:
- працюючого – на керівників суб’єктів забезпечення цивільного захисту підприємств, установ та організацій;
- непрацюючого – на місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування;
- дітей дошкільного віку, учнів та студентів – на департамент освіти, науки та молоді місцевої державної адміністрації.
Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації визначають щорічну потребу у функціональному навчанні та ведуть кількісний облік осіб, які пройшли навчання в мережі навчально-методичних центрів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності.
Навчання працівників безпосередньо на підприємствах, установах та організаціях здійснюється шляхом курсового та індивідуального навчання за програмами підготовки працівників до дій у надзвичайних ситуаціях:
- загальної підготовки працівників підприємств, установ та організацій;
- спеціальної підготовки працівників, що входять до складу спеціалізованих служб і формувань цивільного захисту;
- додаткової підготовки з техногенної безпеки працівників об’єктів підвищеної небезпеки;
- пожежно-технічного мінімуму для працівників, зайнятих на роботах з підвищеною пожежною небезпекою;
- прискореної підготовки працівників до дій в особливий період.
Програми підготовки працівників до дій у надзвичайних ситуаціях розробляються і затверджуються підприємствами, установами, організаціями, на підставі типових програм, викладених в організаційно-методичних вказівках з підготовки населення до дій у надзвичайних ситуаціях, розроблених місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.
Навчальні групи працівників з курсового навчання утворюються у складі спеціалізованих служб і формувань цивільного захисту та органів управління ними, з індивідуального навчання – у структурних підрозділах підприємств, установ та організацій.
На підприємствах, в установах та організаціях з чисельністю працівників 50 і менше осіб навчання може здійснюватися шляхом проведення інструктажів за програмою загальної підготовки працівників, які проводяться особами з питань цивільного захисту, призначеними в межах штатної чисельності суб’єкта господарювання.
З працівниками під час прийняття на роботу і за місцем праці проводяться інструктажі з питань цивільного захисту, пожежної безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях на підставі програм підготовки працівників і діючих на підприємстві, в установі та організації правил, інструкцій, планів реагування на надзвичайні ситуації, інших нормативно-правових актів з питань цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
При прийомі на роботу працівників робітничих спеціальностей, зайнятих на роботах з підвищеною пожежною небезпекою, здійснюють попереднє навчання за програмою пожежно-технічного мінімуму. У подальшому перевірку знань таких працівників проводиться щорічно комісією з перевірки знань з питань пожежної безпеки підприємства, установи та організації.
Практичну підготовку працівників, зокрема керівного складу та фахівців, діяльність яких пов’язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, здійснюється під час проведення спеціальних об’єктових навчань і тренувань з питань цивільного захисту. За організацію та проведення таких навчань і тренувань відповідають керівники підприємств, установ, організацій.
Спеціальні об’єктові навчання проводяться підприємствами, установами та організаціями з чисельністю працюючих 50 осіб і більше з метою комплексного відпрацювання їх учасниками алгоритмів дій з організації та здійснення заходів, передбачених планами реагування на надзвичайні ситуації, локалізації і ліквідації наслідків аварій на об’єктах підвищеної небезпеки, цивільного захисту на особливий період.
Навчання проводяться на завершальному етапі трирічного періоду об’єктової підготовки з цивільного захисту працівників, тривалістю до двох діб під керівництвом керівника підприємства, установи, організації.
Спеціальні об’єктові тренування з питань цивільного захисту зі
спеціалізованими службами і формуваннями цивільного захисту та органу
управління ними проводяться впродовж трирічного періоду об’єктової підготовки з цивільного захисту, тривалістю від 4 до 8 годин на підприємствах, в установах та організаціях, які в установленому порядку створили такі служби і формування.
Спеціальні об’єктові тренування з питань цивільного захисту у перший рік трирічного періоду об’єктової підготовки проводяться, як роздільні, за планами і під керівництвом відповідних керівників спеціалізованих служб і формувань цивільного захисту та органу управління ними.
На другий рік для відпрацювання взаємодії між ними та досягнення злагодженості дій з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації проводяться спільні тренування під керівництвом особи, яка у разі надзвичайної ситуації виконує на підприємстві, в установі та організації функції керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації.
Протипожежні тренування проводяться на всіх підприємствах, в установах, організаціях незалежно від чисельності працюючих.
Кожен працівник протягом року має взяти участь у протипожежному тренуванні, темою якого є порушення з причини пожежі режиму роботи об’єкту в цілому, а також у протипожежному тренуванні по структурних підрозділах підприємства, установи, організації.
На об’єктах з масовим перебуванням людей такі тренування проводяться як тренування з евакуації людей з елементами пожежогасіння.
Протиаварійні тренування (тренування персоналу щодо дій у разі виникнення аварійних ситуацій та аварій) проводяться щороку усіма підприємствами, установами, організаціями, що мають хоча б один об’єкт підвищеної небезпеки.
Протягом кожного року з працівниками об’єктів підвищеної небезпеки у порядку та з періодичністю, передбаченими планом локалізації і ліквідації наслідків аварій на об’єктах підвищеної небезпеки, додатково проводяться навчальні тривоги.
В кожному окремо розташованому структурному підрозділі підприємства, установи та організації обладнується інформаційно-довідковий куточок з питань цивільного захисту, та здійснюється його наповнення навчальними посібниками і натурними зразками, передбаченими загальною програмою підготовки працівників до дій у надзвичайних ситуаціях.
Інформація та повідомлення на стендах, схемах інформаційно-довідкового куточку повинні відповідати наявним можливостям та ресурсам підприємства, установи, організації з протидії небезпечним факторам, що передбачені об’єктовим планом реагування на надзвичайні ситуації.
Навчання дітей дошкільного віку, учнів та студентів здійснюється згідно із навчальними програмами з вивчення заходів безпеки, способів захисту від впливу небезпечних факторів, викликаних надзвичайними ситуаціями, надання домедичної допомоги.
Підготовка студентів вищих навчальних закладів до дій у надзвичайних ситуаціях здійснювати за нормативними навчальними дисциплінами «Безпека життєдіяльності» та «Цивільний захист».
Підготовка учнів загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів до дій у надзвичайних ситуаціях, що передбачає здобуття знань і вмінь з питань особистої безпеки в умовах загрози та виникнення надзвичайної ситуації, користування засобами захисту від її наслідків, вивчення правил пожежної безпеки та основ цивільного захисту, здійснювати в рамках вивчення предметів «Основи здоров’я» та «Захист Вітчизни».
Тренування з учасниками навчально-виховного процесу щодо надзвичайних ситуацій та дій при виникненні пожеж у дошкільних, загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах проводяться як Тиждень безпеки дитини та День цивільного захисту. Тренування у навчальних закладах проводяться без припинення навчально-виховного процесу.
Навчально-виховна робота з дітьми дошкільного віку проводиться згідно з вимогами базового компонента дошкільної освіти і спрямована на формування достатнього та необхідного рівня знань і умінь дитини для безпечного перебування в навколишньому середовищі, елементарних норм поведінки у надзвичайних ситуаціях і запобіганню пожежам від дитячих пустощів з вогнем.
З метою координації науково-методичної діяльності, узагальнення і поширення ефективних форм і методів організації навчально-виховного процесу з питань безпеки життєдіяльності та цивільного захисту визначаються базові (опорні) загальноосвітні та дошкільні навчальні заклади.
Позашкільна освітня робота з питань формування культури безпеки життєдіяльності серед дітей та молоді, формування здорового способу життя, оволодіння ними навичками самозахисту і рятування проводиться у позашкільних закладах, а також шляхом організації шкільних, районних та обласних (міських) зборів-змагань з безпеки життєдіяльності та проведення шкільних, районних, кущових, обласних та всеукраїнського етапів фестивалю «Дружини юних пожежних».
Навчання непрацюючого населення діям у надзвичайних ситуаціях здійснюється шляхом:
- проведення інформаційно-просвітницької роботи за місцем проживання;
- самостійного вивчення загальної програми навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях;
- вивчення інформаційно-довідкових матеріалів з питань цивільного захисту, правил пожежної безпеки у побуті та громадських місцях.
Інформаційно-просвітницька робота з питань поведінки в умовах надзвичайних ситуацій місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування організується через мережу консультаційних пунктів, Консультаційні пункти утворюються при житлово-експлуатаційних організаціях з метою доведення до непрацюючого населення правил та рекомендацій щодо:
- дій при виникненні надзвичайних ситуацій та проявів терористичних актів;
- застосування засобів індивідуального та колективного захисту;
- надання домедичної допомоги постраждалим;
- поведінки в несприятливих побутових і нестандартних ситуаціях;
- забезпечення особистої та колективної безпечної життєдіяльності в різні пори року;
- створення умов для самостійного вивчення населенням матеріалів посібників, пам’яток, іншого друкованого навчально-інформаційного матеріалу, перегляду та прослуховування спеціального циклу теле- та радіопередач;
- надання інформації населенню щодо прав та обов’язків громадян України у сфері цивільного захисту;
- участі в інформаційно-просвітницькій роботі і пропаганді знань серед населення з питань заходів цивільного захисту, які сплановані та проводяться в районі та місті, а також роз’яснення правил поведінки при виникненні надзвичайних, несприятливих побутових або нестандартних ситуацій (організація та участь у виставках, змаганнях, оглядах-конкурсах, бесідах, вікторинах, виступах на радіо та телебаченні, поширення друкованої, аудіо та відеопродукції тощо);
- участі у роботі місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань забезпечення високого рівня морально-психологічного стану непрацюючого населення при виникненні надзвичайних ситуацій, а також при ліквідації їх наслідків;
- доведення до мешканців конкретних повідомлень, що стосуються участі населення у заходах цивільного захисту за місцем проживання (дій за попереджувальним сигналом «Увага всім!», при проведенні евакуаційних заходів, інформації про місця знаходження захисних споруд цивільного захисту (далі – захисні споруди), пунктів видачі засобів індивідуального захисту тощо);
- постійного вивчення та освоєння передового перспективного досвіду щодо форм і методів просвітницько-інформаційної роботи та пропаганди знань;
- створення та удосконалення необхідної навчально-матеріальної бази.
Для задоволення потреби у самостійному вивченні загальної програми навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування за методичного супроводження навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності м. Києва розповсюджують інформаційні матеріали, буклети тощо.
Інформаційно-просвітницьку роботу з населенням щодо правил поведінки в умовах надзвичайних ситуацій проводити шляхом запровадження постійних рубрик у засобах масової інформації, зокрема друкованих, а також за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, аудіовізуальних та інтерактивних засобів та соціальної реклами.
Органи державної влади та органів місцевого самоврядування забезпечують можливість отримувати непрацюючим населенням відомостей про надзвичайні ситуації, у зоні яких або у зоні можливого ураження від яких може опинитися місце проживання непрацюючих громадян, а також про способи захисту від впливу небезпечних факторів, викликаних такими ситуаціями.
Пропаганда знань серед населення щодо власної та колективної безпеки у разі виникнення надзвичайної ситуацій здійснюється за сприяння громадських організацій.
Підвищення кваліфікації керівного складу та фахівців, діяльність яких пов’язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, начальницького складу органів і підрозділів служби цивільного захисту та керівного складу і фахівців сил цивільного захисту у галузі знань 1702 «Цивільна безпека», в тому числі і посадових осіб з питань цивільного захисту (начальників штабів цивільного захисту) суб’єктів господарювання (які повинні один раз на 5 років пройти підвищення кваліфікації) здійснює Інститут державного управління у сфері цивільного захисту (далі - Інститут).
Підвищення кваліфікації здійснюється за 108-годинною робочою навчальною програмою, яка передбачає аудиторні заняття, самостійну роботу слухачів та захист випускної роботи. Термін навчання – 12 календарних днів на платній основі відповідно до затвердженого кошторису витрат.
Формування навчальних груп, оформлення відповідних договорів з юридичними та фізичними особами, реєстрація, прийом і зарахування слухачів на навчання здійснюється навчально-методичним відділом Інституту.
Заявки на підвищення кваліфікації надсилаються за адресою: вул. Вишгородська, 21, м. Київ, 04074, або тел./ф.: (044) 430-40-18. Адреса сайту Інституту: http://www.iducz.gov.ua. E-mail: [email protected].
Проведення функціонального навчання осіб керівного складу та фахівців, діяльність яких пов’язана з організацією та здійсненням заходів з питань цивільного захисту, згідно з планом комплектування, здійснюється Навчально-методичним центром цивільного захисту та безпеки життєдіяльності м. Києва.
Функціональне навчання здійснюється відповідно до державного замовлення, а також на контрактній основі за заявками підприємств, установ, організацій та фізичних осіб за відповідними програмами підготовки.
Адреса центру: 04111, м. Київ-111, вул. Салютна, 4. Контактні телефони: (044) 443-88-75; тел./факс: (044) 443-18-34. Адреса сайту Центру: http://nmc-kiev.org/. E-mail: [email protected].