Солом'янська районна в місті Києві державна адміністрація
Солом'янська районна в місті Києві державна адміністрація

Новини

20-04-2017 Боротьба з кліщовим вірусним енцефалітом
Боротьба з кліщовим вірусним енцефалітом

Перелік інфекційних захворювань людини в останні роки значно розширився за рахунок нових природно-осередкових хвороб, що передаються трансмісивним шляхом через укуси кровососними членистоногими, чисельність та ареал яких збільшується.

В умовах м. Києва поширюється іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма). В умовах України – це кліщовий вірусний енцефаліт, туляремія, кримська геморагічна лихоманка, Ку-лихоманка тощо.

Зараження зазначеними інфекційними хворобами можливо і за межами країни.

В Україні у 2016 році5 випадків захворювання на кліщовий  вірусний енцефаліт виявлені у Волинській, 1 - у Харківській областях. Тоді як у 2015 році випадки захворювання були зареєстровані у Волинській (2 випадки у дітей до 17 років)  та Київській  (1 випадок) областях.

Місцеві випадки хвороби реєструються в країнах західної, центральної, східної та частково північної Європи.

За даними ВООЗ щорічно в світі реєструється 10-12 тис. клінічних випадків кліщового вірусного енцефаліту, що пов’язано з відвідуванням природних осередків хвороби.

Висока чисельність кліщів у довкіллі сприяє підвищеному ризику зараження людей не лише КВЕ, але й іншими трансмісивними природно-осередковими інфекціями. Все це потребує обізнаності населення  щодо питань самозахисту від нападу кліщів та проведення таких заходів: своєчасного видалення кліщів з тіла людини, звернення за медичною допомогою в разі нездужання (особливо під час перебування або повернення з природних вогнищ кліщового вірусного енцефаліту).

Укуси кліщів ми практично не відчуваємо завдяки анестезуючій дії їхньої слини. Кліщі ссуть кров іноді до 4-6 днів. Під час укусу вони вносять у ранку разом зі своєю слиною збудників інфекційних хвороб. Отже, чим пізніше людина виявить зараженого кліща, тим більше збудників потрапить в її організм, що, в свою чергу, може вплинути на важкість перебігу захворювання.

Пропонуємо вам деякі методи видалення кліща

Візьміть кільце з високими стінками (за  типом обручки). Притисніть його щільно до шкіри так, щоб кліщ знаходився в центрі, і наповніть олією. У результаті такої обробки кліщ не зможе дихати, позаяк органи дихання у нього знаходяться в черевці. Кліщ почне послаблювати хватку і може навіть самостійно звільнити вашу шкіру. Витягайте його за допомогою пінцету (поступово розхитуючи) нитки. Зробіть петлю з товстої нитки, накиньте її на кліща між хоботком і шкірою людини. Потім поступово, без різких рухів, повертайте паразита за годинниковою стрілкою до його повного видалення. Після цього ретельно вимийте руки з милом, кліща спаліть. Місце де був кліщ необхідно обробити 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном. Для зберігання видаленого кліща треба покласти його на шматок вологої марлі та помістити у флаконі або інший скляний чистий посуд, який щільно закрити кришкою.

Особи, які зазнали напад кліщів, повинні звернутися до кабінету інфекційних захворювань лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання для лікарського контролю.

Протягом двох тижнів після видалення кліща рекомендується спостерігати за самопочуттям і виміряти температуру тіла.

Для того щоб уникнути неприємностей, пов’язаних з укусами кліщів треба:

- збираючись до лісу, одягатися так, щоб не залишати відкритими руки і, особливо, ноги. Одяг повинен щільно прилягати до тіла (сорочка з глухим комірцем  і довгими рукавами, які закінчуються манжетами, заправлена у брюки, а брюки – у шкарпетки, взуття). У зонах розповсюдження кліщів застосовують спеціальні протикліщові комбінезони з міцно затягнутими манжетами на рукавах і знизу брюк, застібки типу «блискавка», з каптуром, пришитим до комірця. Відкритим залишається лише обличчя. Краще, якщо одяг світлий, однотонний, щільний (тоді на ньому легко помітити кліща). Через кожні 2 години перебування у лісі та після виходу з нього варто оглянути одяг і тіло (само- і взаємо огляд), особливо ті місця, де кліщі найчастіше присмоктуються: голову, тіло, груди, згини рук, ніг). В одязі перевірте всі шви, складки. Якщо з вами була домашня тварина (собака, кіт) – оглянте також і її, букет лісових квітів, трав, якщо ви їх зібрали.

Як треба захищатися від паразитів

Присмоктування кліщів частіше за все відбувається під час відпочинку. Тому для стоянок у лісі треба вибирати сухі, добре освітлені галявини, подалі від кущів, дерев. На ділянці лісу, де буде розташовано місце для відпочинку, потрібно розчищити поверхню від трави, гілок, хмизу, кущів у радіусі 20-25 м. Тут не можна створювати звалище побутових відходів, позаяк це приведе до вас гризунів, які можуть занести кліщів на вашу територію.

Для особистого захисту від кліщів ефективно використовувати репеленти (препарати, що відлякують кліщів) та акарицидні препарати (ті, що вбивають кліщів). Ціми засобами треба обробляти одяг. 

Вся інформація

Яке враження на Вас справили умови для відвідувачів та процес надання адміністративної послуги?
Дуже задоволений
Задоволений
Відносно задоволений
Незадоволений